Завршена акција Читалачки маратон у Буковској

Издавачка кућа Клет је уз одобрење Министарства просвете, науке и технолошког развоја на почетку школске 2017/2018. године покренула акцију Читалачки маратон у циљу промовисања читања. Задатак наставника српског језика је био да оформе читалачке клубове, а задатак ученика био је да од добијених пет романа намењених читаоцима од 11 до 14 година, још увек необјављених, одаберу победнички који ће бити штампан у великом тиражу.

Четрнаест ученика од петог до осмог разреда подручног одељења у Буковској придружило се овој акцији, а ментор им је била Жаклина Вукадиновић, наставник српског језика. Чланови Читалачког клуба су: Тијана Микуљевић, Каролина Вељковић, Никола Карабашевић, Тамара Стефановић, Тања Г. Бузејић, Тања С. Бузејић, Анастасија Лацковић, Биљана Зарић, Александра Аврамовић, Михајло Јовановић, Сања Марјановић, Јована Љубомировић, Маја Бузејић и Немања Лупшић.

У периоду од децембра до маја одржано је планираних шест радионица. На првој је било речи о читању и читалачким навикама ученика, а потом је тема радионице био по један од пет романа: Ја, Алексија Бранке Трифуновић, Кад су се други пут развели моји родитељи Радисава Милића, Перо птице додо Мирка Јовановића, Блогерка Виолете Ивковић и Необични ђаци Светлане Живановић. Ученици су, по својим индивидуалним критеријумима, рангирали романе, а једногласно истакли одушевљење због ове акције, истакли позитивно дејство читања на концентрацију и машту, и жељу да буде више оваквих радионица.

Захваљујемо се Милану Глозићу, наставнику Ликовне културе, који је заједно са ученицима осликао ормане у учиоици са детаљима књига и тиме учинио простор за одржавање радионица пријатнијим.