Прослава школске славе

Пробни завршни испити за осмаке

Пробни завршни испит за ученике осмог разреда основних школа у Србији биће одржан у петак и суботу, односно 22. и 23. марта.

Ученици ће у петак од 12 до 14 часова полагати тест из математике, док ће у суботу, од 9 до 11 сати полагати тест из српског, односно матерњег језика, а изабрани предмет полагаће од 11.30 до 13.30 часова.

Пробни испит се организује како би помогао осмацима да провере своје знање, али и да се упознају са процедурама полагања завршног испита.

Према Календару активности за спровођење завршног испита на крају основног образовања и васпитања за школску 2023/2024. те уписа ученика у средњу школу за школску 2024/2025. предвиђено је да од 25. до 29. марта буде организована анализа пробног завршног испита.

До 5. априла ће бити сумирање резултата пробног завршног испита у школи и провера тачности изјашњења ученика осмог разреда из којег ће предмета радити трећи тест на завршном испиту, и то на званичном сајту Моја средња школа, као и непосредно у школи.

Према подацима портала Моја средња школа, за завршни испит на крају основног образовања и васпитања у школској 2023/24. евидентирана је 64.871 пријава по редовном програму и 1.912 пријаве по посебном програму образовања одраслих.

Највећи број ученика, када је реч о трећем тесту, односно предмету по избору, ове године опредељивао се за географију – 40,14 одсто (26.041 ученик), а затим за биологију – 35,92 одсто (23.304 ученика), док се значајно мање ученика пријавило за остала три предмета: за историју – 9,96 одсто (6.458 ученика), хемију – 7,57 одсто (4.910 ученика) и физику – 6,41 одсто (4.158 ученика).

Предмет који ће се полагати на трећем испиту, према календару активности, може се променити након завршетка пробног завршног испита од 8. до 11. априла, и то ће бити могуће искључиво у матичној школи.

Распоред часова – 51

Распоред часова - 53

Час Понедељак Уторак Среда Четвртак

Петак